הסדנא עם קפה crop

"ידנות" הוא בית הספר הראשון בארץ לנגרות מסורתית בכלים ידניים בלבד וללא שימוש במכונות .

גישה זו לעבודת העץ מגיעה מתוך הרצון לקדש את המלאכה הידנית ולייצר סביבת עבודה נטולת רעש מכני ואבק. זהו גם ניסיון להתקרב יותר אל החומר, שכן אנו מאמינים שבעבודה הידנית נוצר המפגש הכי אינטימי עם העץ ובנוסף, עם עצמנו.

לעבוד ישירות עם העץ זה כמו לראות נוף יפה תוך הליכה רגלית על השביל, לעומת, להסתכל על הנוף דרך השמשה מתוך רכב נוסע.

האופן שבו החומר וכלי העבודה מוחזקים, התקשורת העדינה בין סיבי העץ לנגר, הוויברציה שעוברת דרך הלהב של הכלי ואל היד האוחזת והאינפורמציה האינסופית שעוברת בתהליך… כל אלו מתחברים להכרה נוספת שהגוף שלנו הוא הכלי המרכזי והראשי שברשותנו. על כן אחד העקרונות של הבית ספר הוא להחזיר לתלמידים את הביטחון ביכולותיהם ובכישוריהם המולדים: לראות בעין אם הלוח הוא ישר, להצליח לחוש עם האצבעות אם המשטח הוא חלק, להצליח לקדוח, לנסר או לפסל בצורה מדויקת. כל הפעולות האלו בעצם באות לכייל את הגוף למיומנויות טבעיות שלרוב "נחסכות" מאיתנו בעבודה עם כלים חשמליים. 

תוך הניסיון להתחבר טוב יותר לעצמנו, אנחנו מקדשים ומחיים מלאכה, שאולי גם הייתה נעלמת מן העולם.

עקרונות נוספים שמובילים אותנו בעשייה הם עבודה בעץ מלא בלבד,  ללא שימוש בלבידים וחומרים דמויי עץ. אנחנו בונים על טהרת המחברים , ללא שימוש בברגים או מסמרים, ודוגלים בגימור עם פינישים טבעיים ללא שימוש בלכות סינטטיות.

ביה"ס ידנות ממוקם בהרי ירושלים ביישוב יד השמונה ויחד עם סגל המורים שלנו מציעים מגוון קורסים – החל מקורס יסודות, שמלמד את הבסיס של עבודת העץ עם כלים ידניים, וכלה בקורסים מתקדמים, כמו בניית גיטרות, הרכבת קומיקו יפני, ורישום ותכנון של רהיטים.

אודות מייסד בית הספר , גיל ארד.